O dzieciach, wyścigach i chęci bycia najlepszym

 Ciężko to przyznać, ale zawsze z żalem patrzę na ludzi, którzy we wszystkim muszą być najlepsi i najszybsi. Którzy uważają, że musi o nich być najgłośniej. Muszą być podziwiani. Oni wciąż coś muszą.. Naprawdę, szkoda mi ich. Szkoda mi ich ponieważ stają na głowie, aby choć przez chwilę poczuć się ważni..
.

Nieustannie ścigają się z innymi, porównują wyniki, zdobywają trofea. Wciąż stają do coraz to nowszych wyścigów. Wszystkim chcą udowodnić, że są najlepsi. Są wręcz głodni pochwał i poklasku.

 

Znasz to ze swojego życia? A może znasz kogoś kto zawsze musi mieć najlepszy samochód, największy telewizor, najbardziej ekskluzywne mieszkanie, najwięcej pieniędzy, najlepsze oceny, najlepsze sportowe wyniki..
 
Wszystkich tych ludzi łączy pewna pustka w sercu, która jest wynikiem tego, że oni chcą czuć się po prostu ważni. Poczucie ważności zdobywają tylko wtedy, kiedy wydaje im się, że wzbudzają podziw i wtedy kiedy ktoś zwraca na nich uwagę.
 .
Skąd biorą się błazny?
.
Mówię, że takim osobom wydaje się, ponieważ w części przypadków, takie osoby po prostu błaznują, robią głupie i nieprzemyślane rzeczy, które wzbudzają dezaprobatę otoczenia. Ale to nie jest dla takiej osoby istotne, ilość gapiów musi się zgadzać. Bez względu na powód, dla którego patrzą.
 
Nie ulega wątpliwości, że w wielu przypadkach przyczyn takiego zachowania możemy szukać we wczesnym dzieciństwie. Kiedy to rodzice mieli swoje ważne, dorosłe sprawy i nie zwracali na dziecko uwagi. Po kilku nieświadomych wybrykach, dziecko zauważyło, że kiedy robi coś złego to nagle (jak nigdy wcześniej) wszyscy się wokół tego dziecka zbiegają i krzyczą, pouczają i grożą palcem.
 
Warto zaznaczyć, że dla dziecka liczy się uwaga i poczucie ważności, jest ono nieodłącznym elementem w prawidłowym rozwoju psychicznym. Tak więc jeśli za tą uwagę miałby przypłacić klapsem – to cena nie ma znaczenia.
 
Po kilku takich zbiegowiskach dziecko (zupełnie nieświadomie) zapisuje sobie w głowie komunikat, że
postępowanie niezgodnie z oczekiwaniami innych = uwaga, poczucie ważności
 
Stąd biorą się takie szkolne, czy firmowe błazny, które wciąż robią nieodpowiedzialne, a czasem wręcz niebezpieczne rzeczy.
.
Skąd biorą się perfekcjoniści?
 .
Drugi przypadek mówi o ludziach, którzy wciąż chcą być najlepsi. I w tym przypadku przyczyn możemy doszukiwać się we wczesnym dzieciństwie kiedy to rodzice mieli swoje własne sprawy, a uwagę na dziecko zwracali tylko wtedy kiedy zrobiło coś dobrze.
 
Kiedy dziecko przyniosło dobrą ocenę ze szkoły, ładnie posprzątało, bezbłędnie odrobiło lekcje, wtedy cała rodzina zbiegała się i chwaliła, głaskała i podziwiała. A na co dzień nikt specjalnie nie interesował się dzieckiem. Tak więc dziecko zapisało sobie (nieświadomie) w swojej podświadomości równanie, które mówi, że..
.
wysokie osiągnięcia i najlepsze wyniki = aprobata otoczenia i poczucie bycia ważnym
 
Jak łatwo zauważyć, przyczyną całego tego zamieszania w dorosłym życiu jest niezaspokojona (i jakże potrzebna w prawidłowym rozwoju) potrzeba czucia się ważnym, kochanym, docenianym.. bezwarunkowo.
 
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że rodzice kochają swoje dzieci i chcą dla nich jak najlepiej. Starają się poświęcić swoim pociechom jak najwięcej uwagi i chcą dać im wszystko co, według nich, jest najlepsze.
 
Należy pamiętać, że pieniądze, praca i życie osobiste są bardzo ważne, ale nie należy zapominać o podstawowych potrzebach dziecka, tych niematerialnych. O dotyku, który daje poczucie bezpieczeństwa; o stu procentowej uwadze, która daje poczucie bezwarunkowej miłości; o chwili poświęconej na zabawę z dzieckiem, która daje dziecku poczucie, że jest one ważne i kochane tak po prostu.
 
Jeśli będziesz pamiętał o zaspokajaniu tych fundamentalnych potrzeb swojego dziecka, możesz być niemalże pewien, że wychowasz zdrowe, szczęśliwe dziecko, które będzie miało wysokie poczucie własnej wartości i przekonanie, że może przenosić góry. To bardzo dobrze, ponieważ odpowiednio wsparte w dzieciństwie – poradzi sobie w dorosłym życiu.
.

Jedna myśl na temat “O dzieciach, wyścigach i chęci bycia najlepszym

  1. Dieta dziecka powinna przyznawac mu calej gamy wartosciowych witamin. Niestety, o niedobory istnieje specjalnie precyzyjnie, gdy dziecko nie wychodzi za okreslonymi produktami spozywczymi, co sprowadza sie czesto. Istnieja zawsze srodki na obecne, aby dzieciak mógl bawic sie zdrowiem dzieki duzemu pakietowi witamin w diecie.

Dodaj komentarz